Skip to content

557 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$329,900
Last Sale Date
Mar 11, 2016

Property Information

Block120
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,726
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
44%
Improvement Value:$59,400
56%
Total Assessment$106,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,205+2.0%
2024$8,041-1.7%
2023$8,181+0.7%
2022$8,124+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$329,900

From:

To:

Sq Ft1,726DeedBook 9106, Page 659Recorded3/16/2016

Property Sale

Sale
$167,500
DeedBook 4585, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1919