Skip to content

555 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 20, 2020

Property Information

Block120
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
34%
Improvement Value:$89,600
66%
Total Assessment$136,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,283+2.1%
2024$10,073-1.8%
2023$10,253+0.7%
2022$10,179+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919