Skip to content

5519 Jefferson St(Unit C0305)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 31, 2009

Property Information

Block122
Lot8
QualifierC0305
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1BR-BALC/LOFT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,585
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,900
17%
Improvement Value:$75,700
83%
Total Assessment$91,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,063+2.0%
2024$6,922-1.7%
2023$7,043+0.7%
2022$6,994+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 2008