Skip to content

6113 Washington StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 30, 2005

Property Information

Block150
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,454
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,900
37%
Improvement Value:$55,100
63%
Total Assessment$87,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,709+2.0%
2024$6,575-1.7%
2023$6,689+0.7%
2022$6,642+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,454DeedBook 7690, Page 230Recorded10/7/2005

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5460, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1919