Skip to content

5519 Jefferson St(Unit C0304)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block122
Lot8
QualifierC0304
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1BR-BALC/LOFT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,929
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,400
20%
Improvement Value:$79,500
80%
Total Assessment$98,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,626+2.0%
2024$7,474-1.7%
2023$7,604+0.7%
2022$7,551+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,929DeedBook 9547, Page 800Recorded4/8/2021

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 9093, Page 167

Property Sale

Sale
$283,000
DeedBook 8661, Page 637

Property Built

Built

Year Built: 2008