Skip to content

5519 Jefferson St(Unit C0302)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$293,000
Last Sale Date
Mar 30, 2016

Property Information

Block122
Lot8
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1BR-BALC/LOFT
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,575
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,800
17%
Improvement Value:$76,800
83%
Total Assessment$92,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,140+2.0%
2024$6,998-1.7%
2023$7,120+0.7%
2022$7,070+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$293,000

From:

To:

Sq Ft1,575DeedBook 9109, Page 679Recorded4/4/2016

Property Sale

Sale
$278,100
DeedBook 8653, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 2008