Skip to content

597-57th StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$281,000
Last Sale Date
Feb 17, 2004

Property Information

Block123
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
37%
Improvement Value:$94,600
63%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,644+2.0%
2024$11,411-1.7%
2023$11,610+0.7%
2022$11,529+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

Sq Ft2,288DeedBook 7217, Page 118Recorded2/18/2004

Property Built

Built

Year Built: 1967