Skip to content

558 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
May 18, 2004

Property Information

Block162
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
29%
Improvement Value:$120,000
71%
Total Assessment$170,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,109+2.0%
2024$12,847-1.7%
2023$13,071+0.7%
2022$12,980+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,376DeedBook 7312, Page 130Recorded6/29/2004

Property Built

Built

Year Built: 1967