Skip to content

595 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Oct 3, 1979

Property Information

Block123
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
51%
Improvement Value:$44,600
49%
Total Assessment$91,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,063+2.0%
2024$6,922-1.7%
2023$7,043+0.7%
2022$6,994+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3286, Page 489

Property Built

Built

Year Built: 1919