Skip to content

548 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Feb 25, 1997

Property Information

Block120
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class16
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage902
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
60%
Improvement Value:$32,900
40%
Total Assessment$82,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,392+2.0%
2024$6,265-1.7%
2023$6,374+0.7%
2022$6,329+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5110, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1919