Skip to content

510 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block125
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class26
Description2S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,584
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
57%
Improvement Value:$44,100
43%
Total Assessment$102,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,935+2.0%
2024$7,776-1.7%
2023$7,912+0.7%
2022$7,856+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919