Skip to content

5801 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Apr 28, 2017

Property Information

Block126
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class46
Description2F-2U-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,019
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,000
30%
Improvement Value:$123,900
70%
Total Assessment$175,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,564+2.0%
2024$13,293-1.7%
2023$13,525+0.7%
2022$13,430+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft2,019DeedBook 9208, Page 902Recorded6/14/2017

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 5791, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1919