Skip to content

564 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Nov 26, 2013

Property Information

Block126
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,642
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
47%
Improvement Value:$53,800
53%
Total Assessment$100,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,773+2.0%
2024$7,617-1.7%
2023$7,751+0.7%
2022$7,696+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 8950, Page 240

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,642DeedBook 8611, Page 121Recorded9/18/2008

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4600, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1919