Skip to content

586 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$162,500
Last Sale Date
Nov 15, 1994

Property Information

Block129
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,990
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
39%
Improvement Value:$74,300
61%
Total Assessment$121,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,353+2.0%
2024$9,167-1.7%
2023$9,327+0.7%
2022$9,261+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 4798, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1919