Skip to content

6400 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Jan 3, 2000

Property Information

Block154
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,001
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
46%
Improvement Value:$65,500
54%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,392+2.0%
2024$9,204-1.7%
2023$9,365+0.7%
2022$9,299+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 5556, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1919