Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0202)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$374,000
Last Sale Date
Oct 18, 2007

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
7%
Improvement Value:$106,500
93%
Total Assessment$115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,868+2.0%
2024$8,691-1.7%
2023$8,842+0.7%
2022$8,780+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$374,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 8360, Page 48NU CodePartial parcel (6)Recorded10/25/2007