Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0414)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
May 4, 2021

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0414
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,261
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
8%
Improvement Value:$93,500
92%
Total Assessment$102,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,865+2.0%
2024$7,708-1.7%
2023$7,843+0.7%
2022$7,788+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft1,261DeedBook 9568, Page 344Recorded6/1/2021

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 9221, Page 28

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,261DeedBook 8661, Page 263NU CodePartial parcel (6)Recorded4/28/2009

Property Built

Built

Year Built: 2008