Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0213)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 22, 2007

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0213
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,261
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
8%
Improvement Value:$103,500
92%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,636+2.0%
2024$8,464-1.7%
2023$8,612+0.7%
2022$8,551+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$360,000
DeedBook 8371, Page 25

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8371, Page 25NU CodePartial parcel (6)Recorded11/8/2007