Skip to content

515 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2009

Property Information

Block120
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,784
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
39%
Improvement Value:$74,800
61%
Total Assessment$121,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,392+2.0%
2024$9,204-1.7%
2023$9,365+0.7%
2022$9,299+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 7031, Page 246

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,784DeedBook 7031, Page 246NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/25/2003

Property Built

Built

Year Built: 1919