Skip to content

6007 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Feb 11, 2004

Property Information

Block137
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage690
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
64%
Improvement Value:$27,600
36%
Total Assessment$77,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,984+2.0%
2024$5,864-1.7%
2023$5,967+0.7%
2022$5,925+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 5525, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1919