Skip to content

6117 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1910

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jul 5, 2015

Property Information

Block142
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class---
Description2&1S-F-3UNITS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,888
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
38%
Improvement Value:$80,000
62%
Total Assessment$130,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,024+2.0%
2024$9,824-1.7%
2023$9,996+0.7%
2022$9,926+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5831, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1910