Skip to content

609 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$68,000
Last Sale Date
Jun 14, 1999

Property Information

Block144
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
61%
Improvement Value:$29,200
39%
Total Assessment$74,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,722+2.0%
2024$5,607-1.7%
2023$5,705+0.7%
2022$5,665+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5457, Page 26

Property Built

Built

Year Built: 1919