Skip to content

642 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1909

Last Sale Date
Jul 30, 2003

Property Information

Block150
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1U-GAR
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
95%
Improvement Value:$5,000
5%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.0%
2024$7,935-1.7%
2023$8,073+0.7%
2022$8,017+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 5883, Page 203

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 5071, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1909