Skip to content

6015 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1987

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Mar 7, 2002

Property Information

Block144
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2G-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
25%
Improvement Value:$150,800
75%
Total Assessment$200,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,484+2.0%
2024$15,174-1.7%
2023$15,440+0.7%
2022$15,331+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 4647, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1987