Skip to content

6009 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block144
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-CB-2U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,130
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
38%
Improvement Value:$80,600
62%
Total Assessment$130,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,071+2.0%
2024$9,869-1.7%
2023$10,042+0.7%
2022$9,971+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919