Skip to content

586 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Mar 2, 1998

Property Information

Block132
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class46
Description2S-B-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
39%
Improvement Value:$77,200
61%
Total Assessment$126,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,731+2.0%
2024$9,537-1.7%
2023$9,704+0.7%
2022$9,635+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5256, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1919