Skip to content

6306-08 Kennedy BlvdWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block159
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class46
Description2S-B-D-H-2U-GX
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
66%
Improvement Value:$79,500
34%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,159+2.0%
2024$17,797-1.7%
2023$18,108+0.7%
2022$17,980+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919