Skip to content

6213 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Aug 15, 2016

Property Information

Block159
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,128
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
42%
Improvement Value:$70,200
58%
Total Assessment$120,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,269+2.0%
2024$9,084-1.7%
2023$9,242+0.7%
2022$9,177+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 9154, Page 108Recorded10/25/2016

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 8907, Page 763Recorded5/7/2013

Property Sale

Sale
$173,000
DeedBook 4977, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1919