Skip to content

6212 Kennedy BlvdWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Nov 25, 2013

Property Information

Block159
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,757
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,200
56%
Improvement Value:$54,900
44%
Total Assessment$125,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,646+2.0%
2024$9,454-1.7%
2023$9,619+0.7%
2022$9,551+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,757DeedBook 8948, Page 371Recorded12/13/2013

Property Sale

Sale
$122,500
DeedBook 5659, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1919