Skip to content

114 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$166,250
Last Sale Date
May 6, 1996

Property Information

Block64
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class37
Description2S-B-2U
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage1,783
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
43%
Improvement Value:$69,900
57%
Total Assessment$122,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,438+2.0%
2024$9,250-1.7%
2023$9,411+0.7%
2022$9,345+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$166,250
DeedBook 5036, Page 273

Property Built

Built

Year Built: 1919