Skip to content

6025 Washington StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$482,000
Last Sale Date
Dec 20, 2007

Property Information

Block146
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description3S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,986
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
34%
Improvement Value:$87,600
66%
Total Assessment$132,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,225+2.0%
2024$10,021-1.7%
2023$10,196+0.7%
2022$10,124+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$482,000

From:

To:

Sq Ft1,986DeedBook 8442, Page 140Recorded2/13/2008

Property Built

Built

Year Built: 1967