Skip to content

631 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Oct 4, 2001

Property Information

Block145
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description3S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
27%
Improvement Value:$119,500
73%
Total Assessment$164,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,685+2.0%
2024$12,431-1.7%
2023$12,648+0.7%
2022$12,560+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5901, Page 212

Property Sale

Sale
$199,500
DeedBook 5498, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1967