Skip to content

6005 Washington StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 17, 2011

Property Information

Block146
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage804
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
65%
Improvement Value:$27,000
35%
Total Assessment$77,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,937+2.0%
2024$5,819-1.7%
2023$5,921+0.7%
2022$5,879+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft804DeedBook 8796, Page 801Recorded6/16/2011

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft804DeedBook 7332, Page 171Recorded7/26/2004

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 5630, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1919