Skip to content

5507 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 9, 2021

Property Information

Block117
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2S-CB-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
46%
Improvement Value:$70,400
54%
Total Assessment$130,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,770+4.1%
2024$10,347+3.2%
2023$10,026+0.7%
2022$9,956+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919