Skip to content

423 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1974

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 25, 1996

Property Information

Block16
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-2G
Dwellings2
ZoningR-M
Sq Footage2,204
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
40%
Improvement Value:$92,500
60%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,952+2.0%
2024$11,713-1.7%
2023$11,918+0.7%
2022$11,834+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 5065, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1974