Skip to content

6200 Jackson St/581 62stWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jan 6, 2020

Property Information

Block153
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2S-F-GX-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
51%
Improvement Value:$49,400
49%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,259+4.1%
2024$7,935+3.2%
2023$7,689+0.7%
2022$7,635+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,480DeedBook 9467, Page 175Recorded1/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 1919