Skip to content

6126 Kennedy BlvdWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Nov 7, 2013

Property Information

Block150
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-F-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
49%
Improvement Value:$65,400
51%
Total Assessment$128,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,916+2.0%
2024$9,718-1.7%
2023$9,888+0.7%
2022$9,819+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,376DeedBook 8943, Page 48Recorded11/12/2013

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5964, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1919