Skip to content

6119 Washington StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 31, 2018

Property Information

Block150
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,800
35%
Improvement Value:$56,200
65%
Total Assessment$87,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,709+2.0%
2024$6,575-1.7%
2023$6,689+0.7%
2022$6,642+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 9338, Page 432Recorded9/7/2018

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 9338, Page 432

Property Sale

Sale
$326,000

From:

To:

Sq Ft1,432DeedBook 8228, Page 253Recorded6/6/2007

Property Built

Built

Year Built: 1919