Skip to content

112 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Dec 12, 2001

Property Information

Block59
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class27
Description2S-F-1U-1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,358
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
50%
Improvement Value:$50,400
50%
Total Assessment$100,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,742+2.0%
2024$7,587-1.7%
2023$7,720+0.7%
2022$7,666+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 5913, Page 121

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 5066, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1919