Skip to content

6206 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block153
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
53%
Improvement Value:$43,800
47%
Total Assessment$92,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,156+2.0%
2024$7,013-1.7%
2023$7,135+0.7%
2022$7,085+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919