Skip to content

6208 Jackson Street(Unit C0031)West New York, NJ 07093

Built 2009

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 9, 2014

Property Information

Block153
Lot5
QualifierC0031
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class---
Description3BR/3BA/1GAR1PS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
15%
Improvement Value:$95,000
85%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,659+2.0%
2024$8,487-1.7%
2023$8,635+0.7%
2022$8,574+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8973, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 2009