Skip to content

551 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$276,400
Last Sale Date
Dec 20, 2002

Property Information

Block120
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,930
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
44%
Improvement Value:$60,000
56%
Total Assessment$107,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,251+2.0%
2024$8,086-1.7%
2023$8,227+0.7%
2022$8,169+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$276,400

From:

To:

Sq Ft1,930DeedBook 7026, Page 339NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/12/2003

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5059, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1919