Skip to content

6411 Madison StWest New York, NJ 07093

Built 1909

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block155
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,560
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
47%
Improvement Value:$55,400
53%
Total Assessment$105,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,127+2.0%
2024$7,965-1.7%
2023$8,104+0.7%
2022$8,047+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1909