Skip to content

607 65th StreetWest New York, NJ 07093

Built 1983

Last Sale Price
$265,960
Last Sale Date
Nov 30, 2009

Property Information

Block158
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2G-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,800
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
30%
Improvement Value:$153,900
70%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,879+2.0%
2024$16,542-1.7%
2023$16,831+0.7%
2022$16,713+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,960

From:

To:

Sq Ft2,800DeedBook 8704, Page 261NU CodeTitle correction (4)Recorded12/10/2009

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4766, Page 117

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 4638, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1983