Skip to content

592 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 8, 2005

Property Information

Block163
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-DUP-3U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,184
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
32%
Improvement Value:$105,200
68%
Total Assessment$155,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,818+9.3%
2024$11,728-1.7%
2023$11,933+0.7%
2022$11,850+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$484,100

From:

To:

Sq Ft2,184DeedBook 7602, Page 229Recorded7/1/2005

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4528, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1967