Skip to content

6112 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2015

Property Information

Block50
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
50%
Improvement Value:$62,000
50%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,600+2.0%
2024$9,408-1.7%
2023$9,573+0.7%
2022$9,506+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899