Skip to content

6613 Pal Ave/405-67th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$26,000
Last Sale Date
Apr 15, 1982

Property Information

Block16
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description3S&1S-FR-4U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,880
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
57%
Improvement Value:$65,700
43%
Total Assessment$153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,813+2.0%
2024$11,577-1.7%
2023$11,780+0.7%
2022$11,697+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 3348, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1899