Skip to content

565 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block162
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description3S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,738
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,000
28%
Improvement Value:$122,000
72%
Total Assessment$169,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,958+9.3%
2024$12,771-1.7%
2023$12,994+0.7%
2022$12,903+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,738DeedBook 7334, Page 220NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/24/2004

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5219, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1919