Skip to content

442 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Dec 19, 2000

Property Information

Block16
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,367
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$73,200
54%
Total Assessment$135,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,464+2.0%
2024$10,255-1.7%
2023$10,434+0.7%
2022$10,361+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5735, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1899