Skip to content

308 65th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Nov 21, 2017

Property Information

Block17
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,092
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
56%
Improvement Value:$50,100
44%
Total Assessment$112,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,300+4.1%
2024$8,935+3.2%
2023$8,658+0.7%
2022$8,597+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899